» antene »Antena Kharchenko za dugotrajni prijem DVB-T2

DVB-T2 antena dugog dometa


Pozdravljam sve one koji nisu ravnodušni prema tehničkom, i ne samo, šivanje.

Želim vam upozoriti varijantu antene za daljinski prijem digitalnog emitiranja. Naravno, u mom proizvodu nema ništa bitno novo, ali možda je ideja kombiniranja pojačala s antenom nekome korisna. Antenna Kharchenko privlači prije svega jednostavnom izradom, dobrom ponovljivošću, dovoljnim širokopojasnim pristupom, pristojnim dobicima (navedenim do 9dB s reflektorom, ali još uvijek nemam što mjeriti) s malim dimenzijama. Po mom mišljenju, djeluje bolje od poznate sušilice.

Dakle, o razlozima koji su potaknuli želju za stvaranjem ovog djela. U našem gradu, naravno, postoji kula s kojom se emitira prvi multipleks "brojeva" i obećavam da će uključiti i drugi (već dvije godine), ali želim ovdje i sada, kao i mnogi. U susjednom gradu već je uključen i drugi paket, ali naravno da ga na unutarnjoj anteni nije prihvaćen, a na vanjskom bez pojačala. Imao sam takvu antenu u vrtu, nedavno sam je dao susjedu u zamjenu za materijal, tako da je bila prilika da pokažem kako to radim.

Za proizvodnju nisu potrebni vrlo deficitarni materijali, čak i ako sve ispadne jeftinije od tvorničkih, a da ne spominjemo super reklamirane uz obećanje da će primiti 80 (?) Kanala (postoje neki, čitao sam o ovoj prijevari).

materijali:
1. Duljina kabla 4x16mm² - 1,5m.
2. Komad žice SIP - 1,5-2m.
3. Listovi aluminija debljine 1-1,5 mm. 60h200mm. (Izrezao sam iz stare tave)
4. antensko pojačalo iz "sušilice".
5. Stezaljke za pričvršćivanje antene na jarbol.
6. Silikonsko brtvilo
7. I naravno kabel i utikač.
8. Mala kutija za lemljenje.
9. M5 vijci (glava u suprotnom položaju) s maticama i podloškama - 2kom.

instrumenti:
1. Ručna pila
2. Škare za metal
3. Bušilica (koristio sam priručnik)
4. Bušilice 1,5 i 5 mm.
5. Zabilježite osobnu ili ravnu datoteku.

Prije svega, računamo našu antenu. Nije me posebno mučio, uzeo sam podatke o frekvencijama koje su me zanimale. U mom gradu je prvi paket 602 MHz (37 kanala), a drugi obećani 770 MHz (58 kanala). Interesuju me podaci susjeda -546 MHz (30-kanalni) prvi i 498 MHz (24-kanalni) drugi multipleks, pa ću napraviti antenu na njima. Dobivene frekvencije, tačnije prosječna frekvencija, zamijenjene su u mrežnom kalkulatoru i dobile su potrebne veličine.

U sljedećoj fazi pripremite materijal - skinite kabel

i SIP za gole žice.

Izvadimo komad lima aluminija iz stare tave.

Iz jezgre kabela 16 mm² (ø5,1 mm) pomoću kliješta za savijanje "osam" antena.

Izrađujemo preklapanje spojnice G8, brusnim pločom brusimo polovicu promjera.

Priključne točke izbušene su ø1,5 mm za zakovice.

Zakivamo do spoja kabelskih traka od aluminija širine 7 mm, duljine-50 (s marginom).

Trake savijamo na takav način da se pojačalo na njih može pričvrstiti vijcima.

U trakama izbušimo rupe ø5 mm za vijke koji učvršćuju pojačalo, grubo govoreći na mjestu, koristeći sam pojačalo kao predložak, održavajući razmak od 10 mm (ili što god se izračunava) između ploča. Rupice za probijanje do promjera 7 mm (promjer glave provrta s vijakom).

Sljedeći korak nazvao bih podsmijehom pojačala.

Pojačalo u ovom dizajnu nije luksuz, već sredstvo za slanje slabog signala kroz kabel, u kojem bi se prigušilo u prvom metru, do prijamnika.

Budući da se u dimenzijama nije uklapao u razvodnu kutiju i bilo ga je potrebno umetnuti, njegovi su rubovi i standardno pričvršćivanje kabela jednostavno barbarski - metalne škare - izrezani na željenu veličinu, a u sredini ploče bušen je otvor za samorezni vijak. Vitalni organi pojačala nisu pogođeni tijekom ove izvedbe.

Antenski reflektor također se izrađuje prema mrežnim proračunima. Okviri su savijeni iz iste jezgre kabela kao i antena. Veliki okvir zakrivljen je u konstrukcijskim dimenzijama reflektora, a mali je dizajniran za postavljanje antene na jarbol, nosače (metalne izolatore) antenskog lima i, usput, za povećanje krutosti rešetke.

Okviri su međusobno povezani trakom od aluminija, nakon čega slijedi klještanje kliještima.

Dobijamo sljedeću konstrukciju:

Rešetka je izrađena od pojedinačnih SIP žica, koje se naizmjenično omotavaju oko dugih strana okvira u koracima od 10 mm.

Da bi se održali nagib i veličina rešetke (kako bi se stranice reflektora zategnule u "sat", preporučujem vam izradu šablona od 10 mm šine, piljenje izreza za okvire veličine u njemu. Nekim čudom me je sačuvao stari predložak (dvije godine služio je kao obloga ispod komoda), pa ne prikazujem kako ga napraviti, i tako je jasno.

Kao rezultat, reflektor izgleda ovako:

Podsjeća na roštilj u hladnjaku.
Općenito, naravno, možete učiniti bez reflektora, ali u mom je slučaju bilo potrebno ne samo povećati signal udaljene stanice, već i oslabiti signal bliske, iako dodatni dobitak (po mom mišljenju pogrešan izraz za antenu, koeficijent usmjerenja je tačniji) ne bi naštetio.

Priključak antene i reflektora izrađen je od aluminijskih nosača ("metalni izolatori").

Svi jednodijelni spojevi izvedeni su na zakovicama izrađenim od jedinstvene SIP jezgre.

Kabel koji pada, u nedostatku (sav višak je već odrezan i zapečaćen) standardnog nosača, jednostavno se lemljenje na ploču pojačala.

Zatim pojačalo sakrivamo u razvodnu kutiju i, zbog teških vremenskih uvjeta, sve spojeve i rupe premažemo silikonskim zaptivačem.

Zakopati antenski list kroz nosače do reflektora i dobivamo gotov proizvod:

Nema smisla prikazivati ​​instalaciju i podešavanje azimuta, rezultat gibanja tijela prikazat ću u izborniku postavki prijemnika:
Prije svega, morate uključiti antenu jer prijemnik ima takvu funkciju.

U izborniku postavki ulazimo u ručnu potragu za kanalima, postavljamo kanal koji nam treba i na donjoj skali (kvaliteta signala) postavljamo antenu u azimut. Podsjetim da su mi potrebni 24. i 30. kanal.


Pa, Bog je naredio da provjeri signal našeg tornja:

Sada uključujemo automatsko pretraživanje na prijemniku i gledamo koji će nas programi privući:
U početku me uhvatio drugi multipleks daleke kule, upravo je to sve bilo naumio.

Sljedeća dva paketa gotovo su identična, razlikuju se samo u informativnim programima različitih područja.

Kao rezultat, imamo 30 kanala, od kojih se 10 ponavlja.

Da, zaboravio sam naznačiti udaljenosti do odašiljača.Ako je vjerovati informacijama s interaktivne karte TsETV, onda do najudaljenije u pravcu 21 km., A do naše samo 4 km. Visinski kut između njih je 74 °.

Pri proizvodnji antene nijedno pojačalo nije ozbiljno ozlijeđeno.
8.6
9
8.8

Dodajte komentar

    • osmijehosmjesixaxau redudontknowprostakNea
      gazdaogrebotinabudaladaDa-Daagresivantajna
      oprostiteplesdance2dance3pomilovanjepomoćpića
      zaustavljanjeprijateljidobrogoodgoodzviždaljkapasti u nesvijestjezik
      dimpljeskanjeCrayObjavitepodrugljivdon-t_mentionpreuzimanje
      vrućinaljutitlaugh1MDAsastanakmoskingnegativan
      not_ikokicekaznitičitatiuplašitiplašitraži
      podsmijehthank_youovoto_clueumnikakutansložiti
      lošebeeeblack_eyeblum3rumenilohvalisati sedosada
      cenzuriranizadirkivanjesecret2prijetitipobjedayusun_bespectacled
      shokrespektlolpreveddobrodošlikrutoyya_za
      ya_dobryipomoćnikne_huliganne_othodifludzabranablizu
38 komentar
Autor
Što je, zanimljivo, krivo ako Jedinstveni državni ispit nije kriv ako uređaj i raznolike antene ne prođu školski program, pogotovo kad sam bio školski član o zvijeri poput Jedinstvenog državnog ispita? Saznao sam da se radi o cik-cak anteni iz članka "Jednostavna antena i pretvarač DMV-a" u časopisu "Radio", a nisam imao razloga i povjerenja u urednike cijenjene publikacije. Što se tiče uvedene buke, za „znamenke“ dodatnih 3-5 dB nije važno, u postavkama televizora postoje dvije ljestvice: jačina i kvaliteta signala, tako da nakon 50% snage signala razlika slike i zvuka nije vidljiva. Izgleda da ste stvarno "izvan teme" "brojevi".
Sudeći prema vašem komentaru, imate lošu predodžbu o razlici između analogne i digitalne televizije, a ako je buka kritična za prvu u obliku valova i snijega, tada je jakost signala važna za potonju, ADC će sam filtrirati buku. Ovako možete usporediti zvuk iz nule na gramofonskom zapisu i CD-u.
ispoljiti emocije
Da, kriv je ispit. Vaše pojačalo stoji kako bi pojačalo buku. Otpor dva paralelno povezana okvira 120/2 = 60ohm bez reflektora s njim bit će manji. Radit će normalno na kablovima od 75 i 50 ohma. Antena Kharchenko vrsta petljaste antene za cik-cak antene, predaleka je zbog pogrešne klasifikacije petljičnih antena u SSSR-u. Ispravno povezivanje pojačala poput SWA putem preuređenog balansiranja izmjena SHPTU 1: 1 je minimalna. Na primjer, http://vk6ysf.com/balun_1-1.htm. I sve će biti divno.
Autor
Ovdje sam već pisao o razlici između kupljenih i obrtničkih antena, ponovit ću opet značenje: možete kupiti sve, učinite to zanimljivijim sobom.
21 km, je li to prijem na duge staze? U državi postoji kupljeni log-periodic, s 555 pojačalom. 62 km, 3 godine, nema pritužbi. Štoviše, stoji ispod krovnog škriljevca, tako da se s ulice i antene ne vidi. Kharchenko je učinio isto, nije mu se svidjelo. S istim pojačalom radi i gore.
Bikvadrat je antena sa petljom s četvrtastim reflektorima. Ovdje se nalazi cik-cak antena
Već sam ovdje istaknuo, beskorisno je! osmijeh
Bikvadrat je antena sa petljom s četvrtastim reflektorima. Ovdje se nalazi cik-cak antena.
Takve antene izrađujem još od pojave digitalne televizije. Isprva sam napravio dvostruko (4 kvadrata) s pojačalom, zatim kao, kod vas s pojačalom. Sada su samo dva komada žice 4-6 mm, duljine 50 cm, četvrtaste ili okrugle, plus kabl za ispust. Uz nestabilan signal dodajem reflektor u obliku metalne ploče ili rešetke, 15-20 posto koji strši izvan aktivnog platna na udaljenosti od 7-9 cm. Pojačalo (po mom mišljenju) smanjuje frekvencije, unosi izobličenja, a osim toga, statički ga (ne samo tijekom grmljavinske oluje) često nokautira. Nekoliko riječi o podešavanju antene. U našoj regiji prvi multipleks - 24 kanala, drugi - 57 kanala! Kakva postavka !!! Smiješno je kada ljudi kupuju valni kanal, svo je dostojanstvo fino ugađanje rezonantne frekvencije. To je bilo točno kada su postojala 2 TV kanala.
Autor
Naravno, možete lemiti, ali htio sam pokazati kako je sve napravljeno od improviziranih materijala kako bih to mogao ponoviti. No, neće svi naći lemljenje i fluks za aluminij, pa će čak pomisliti da neće raditi bez lemljenja.
Bravo! Zavario bih sve aluminijske spojeve aluminijskim lemilicom.
Bojim se da vam se možda neće svidjeti ako to želite
koga god želi, nazvat će

O ispravnosti terminologije ovdje (i ne samo ovdje) razbijeno je mnogo primjeraka! osmijeh
Citat: Korolev
"nulta potencijalna točka"!

Ili rupu s krafnama. , tko to želi, tako će to nazvati. Sam bagel je nacrtana "nula", a njegova sredina je "točka nulte potencijala". ,
UVIJEK je nula
Zapravo, ako govorimo o antenama, onda ne "nula", već "točka nultog potencijala"! osmijeh
U onim mjestima u kojima autor priključuje antenu na reflektor - UVIJEK će biti "nula" - i potpuno u slici, nego za spajanje - dielektrikom ili vodičem. To se može vidjeti golim okom - kvadrat, u jednom kutu je "maksimum" - gdje je kabel povezan, a dijagonalom - mora postojati "nula" - to je fffso. ,
Autor
Apsolutno ne utječe, više detalja ovdje:

Za oblikovanje uzorka antene potrebno je da se njegovi elementi postupno izmjenjuju i nalaze na razmaku. Štoviše, u slučaju konvencionalnih nizova vibratora, u kojima je svaki vibrator koji ulazi u polje aktivan, nastaju poteškoće u usklađivanju s dovodnikom, posebno u određenom frekvencijskom rasponu.

Zigzag tkanina, zbog osobitosti svog dizajna, ima jedan par točaka (a - a) na koji je dovodnik izravno povezan.

U točkama (n - n) nema puknuća vodiča antenskog lima, stoga uvijek postoji trenutna antinoda (odnosno nulta napona), bez obzira na valnu duljinu. Ova okolnost omogućuje dispenziranje pomoću posebnog uređaja za uravnoteženje kada se napaja koaksijalnim kabelom (kabel se provodi kroz točku nultog potencijala) i antenski raspon čini razmaknutim, budući da polusušni presjeci vodiča u području točaka (n - n) uvijek imaju isti smjer struje, odnosno da su u istom smjeru faza. [/ quote] Pored toga, linijski segment četvrtine valne duljine ima valnu impedansu blizu beskonačnosti.
Khatul Madan "Priključak antene na reflektor izrađen je od aluminijskih nosača (" metalnih izolatora ")."
Zašto ne plastični, utječe li to na kvalitetu prijema?
Autor
A kod poljskog uklanjanja ne vrijedi isto pojačalo? Sada usporedite dimenzije i troškove tvorničkih i domaćih antena. Naravno, možete kupiti sve, kao što je Rockefeller govorio - da ne možete kupiti novac, možete kupiti za veliki novac, ali ovo nije u tome, ja zapravo radim svoje zanate da mozak ne lebdi sa masnoćom, iako si mogu priuštiti sve kupiti ili naručiti.
Jednostavna poljska dekimacija - ovo je jednostavna kineska decimacija, a indijska i „zeiska“, pa čak i „švicarska“ - predlažem da obratite pažnju na troškove. Antena opisana u opusu napravljena je od "sranja" i stoga je praktično besplatna. Živio domaći proizvođač, a štoviše - „samozaposleni“ !!!! Jeste li se ikad zapitali - zašto uobičajeni "leptir" - opisan u opusu - ne proizvode velike tvrtke i praktički ga nema na tržištu? - njegov trošak. To, trošak - gotovo je nula u masovnoj proizvodnji. Što za velike "igrače" nije isplativo. ,
21 km hvata i jednostavna poljska desetka
Citat: Oldman
glavni dobitak daje sam pojačavač,
Pojačalo je uglavnom dizajnirano za nadoknadu gubitaka kabela, kvaliteta prijema s ispravnom antenom gotovo je neovisna o njemu.
Autor
"Valni kanal" je previše kapriciozna antena, s povećanjem broja redatelja, postavljanje postaje kompliciranije, a također je i uskopojasno. Ako želimo napraviti vrlo usmjerenu antenu, ona je periodička evidencija, gotovo jednako dobra kao i "valni kanal".
Ova vrsta antene, koja se zove u žurbi, glavni dobitak daje samo pojačalo, koje treba odabrati u rasponu, a za dugotrajni prijem potrebna vam je antena, poput valnog kanala!
Autor
što god netko rekao, udaljeniji od 25 km od jednog od njih to neće raditi
To je slučaj ako su u istoj liniji. A ako je naselje u središtu (relativnog) jednakostraničnog trokuta?
Citat: Khatul Madan
Pogledajte kartu centralne toplinske mreže Tverske regije, postoje zaista "kutovi medvjeda" od 40-50 km do kula.

Ne zbunite - 40-50 km udaljenost je od tornjeva, i kako god netko rekao - dalje od 25 km od njih ne možete ni na koji način, osim ako ne krenete u svemir. .Odlazeći od jedne, približavamo se drugoj. .I trebali bi zaraditi puni novac krajem 2018. - TV ljudi još uvijek imaju vremena, a ne rade sve kule.
Autor
, U Moskvi, antena s kablom metra savršeno funkcionira na 6. katu, 15 km do Ostankina,
O Moskvi i regiji nema govora, postoji samo blokada Ostankino u krugu od 50 km. s mogućim prijemom "na noktu", pa čak i u samom gradu, dovoljni su odbijeni signali.
Bolje je smanjiti duljinu kabela nego staviti pojačalo.
Točno, radioamateri imaju izreku: "Najbolje pojačalo je antena", jer je također ispravno da signal prigušuje jače i viša frekvencija. I također je u redu da uvjeti prijema ovise o terenu, a ponekad je dovoljno i antenu podići za 3 -4 metra za samopouzdan prijem.
Mreža kula je takva da u središnjoj Rusiji nema više od 20 km do kule, a sve kule imaju snagu odašiljača veličine 10 kW - tako da je pouzdan prijem brojeva na leptirovoj anteni zajamčen gotovo svugdje, čak i tamo gdje analogni UHF signal nikad nije primljen ,
Pogledajte mapu DTEC-a u regiji Tver, postoje zaista "medvjeđi kutovi" do kula 40-50 km., A ako je raspon metara nekako uspio, tada UHF nema šanse, a prijem su uglavnom putem satelita.
Davno je napravio takvu antenu i malo eksperimentirao. Pokazalo se da su digitalni kanali vrlo osjetljivi na duljinu kabela s kapanjem. S porastom duljine većom od 3 metra - digitalni signal potpuno nestaje, ali analogni signal je prihvaćen. Stoga dijelim svoje rezultate. Antenu postavljam pored televizora - dimenzije također omogućavaju da duljina kabela bude nešto manja od metra, podešavanje Azimutha - antena je povezana kao uobičajeni UHF na odgovarajuću TV utičnicu i odgovarajući (najbliži u frekvenciji) analogni kanal je podešen. Zatim samo prebacite na "broj" i uključite automatsko podešavanje. Mislim da je bolje smanjiti duljinu kabela nego instalirati pojačalo. U Moskvi, antena s brojem kabela dobro funkcionira na 6. katu, 15 km do Ostankina, toranj je zatvoren pored 9 na dači 60 km od Moskve - prima i lokalne kule, pa čak i Ostankino.Čak i u poplavnom polju Oke, u „medvjeđem kutu“ - prema Paustovskom, ovaj rezervat Prioksky 300 km istočno od Moskve savršeno funkcionira bez reflektora i pojačala. takav da je u središnjoj Rusiji više od 2 0 km do kule se ne događa i svi tornjevi imaju snagu odašiljača veličine 10 kW - tako da je pouzdan prijem brojeva na leptirovoj anteni zajamčen gotovo svugdje, čak i tamo gdje analogni UHF signal nikad nije primljen.
Ovdje imam do 50 km do jednog snažnog odašiljača, ali na dohvat ruke, i do drugog (lokalnog) 8 km, ali zatvoren zgradama i terenom.
Kut je oko 90 stupnjeva. A kanali (frekvencije) su jedan.Odlazim do dalekog, ali na izlasku sunca prijem ne počinje, a onda se sve normalizira
Bi-Loop antena sa SWA pojačalom.
Citat: Khatul Madan
Za lik, teško je odrediti okom - je li signal tamo ili ne.

U postavkama kanala možete vidjeti dopušta li televizor.
Barem sprej otvorite ploču. i rubove kabela. Zatim brtvite - ne brtvite, a kabel "pumpa" vlagu
Rubovi kabela također moraju biti lakirani.
IMHO.
Autor
Već sam napravio tu antenu "odozgo", čak je ostao čak i predložak reflektora, prije toga sam pokušao skinuti transformator i postavio RG-6 kabel - nisam vidio razliku. Za lik, teško je odrediti okom - je li signal tamo ili ne. Možda je na većim udaljenostima to važno. Obično imam kabel od 50 Ohma, duljine 8 m. No već testiran, usprkos svim gubicima na kojima djeluje, samo sam šutio o tom „jamb-u“ vjerujući da kabel od 50 ohma nije baš čest.
Kabel je poželjan RK-75. A možete ga voditi točno izvan okvira iza rešetaka (reflektor).
U primijenjenom pojačalu (SWA-555) postoji ulaz s ulazom. 300 ohma. Stoga je poželjno napraviti dizajn antene s aproksimacijom od 300 ohma. Iako će, naravno, snažno pojačalo "probiti" - pojačat će se i nije koordinirano do kraja.
Zvuk djela, razuman opis, neću pitati za kabel!
Autor
Usput, cijev od silikona gotovo je nestala, ionako će se, nakon svega, otvoriti presušiti.
Autor
Tako sam ga napokon ispumpala u silikon tek nakon provjere. Fotografija samo pokazuje što treba učiniti.
Pri otvrdnjavanju, epoksid može kidati bilo koji dio. Ali ono što bih stvarno učinio drugačije bilo je konfigurirati u brtvljenje, ne nakon.
Autor
Nije mu bilo pri ruci, a onda je epoksi bio previše tekućinski, bilo bi potrebno sve lemljenje razmazati plastelinom. Pa, gurnuo sam brtvilo svim srcem, tako da je dizajn već neodvojiv.
Izvrsne performanse u bikvadratu. Jedino što bih učinio je da se cijela ploča preplavi epoksidom.

Savjetujemo vam da pročitate:

Predaj to pametnom telefonu ...